





Gemeente Vught gaat stroom inkopen afkomstig van windmolens Oss
CROMVOIRT/VUGHT/HELVOIRT – 23 oktober 2025. Vanaf 2027 gaan zes gemeenten in Noordoost-Brabant, waaronder de gemeente Vught, samen stroom afnemen uit twee windmolens die gebouwd gaan worden aan de rand van het bedrijventerrein Elzenburg – De Geer in Oss.
Hiervoor ondertekenen de gemeenten deze week de benodigde overeenkomsten met de betrokken partijen zoals projectontwikkelaar De Wachtmeesters en energieleverancier Greenchoice. De zes gemeenten zijn Land van Cuijk, Maashorst, Meierijstad, Oss, Vught en ’s Hertogenbosch. Zij zetten hiermee een belangrijke stap in het verduurzamen van hun energiegebruik. Door energie af te nemen van de twee molens stijgt het aandeel
regionaal en duurzaam opgewekte stroom van deze gemeenten van 40 procent naar 80 procent.
Samenwerking voor duurzame energie
Sinds 2023 kopen de zes gemeenten gezamenlijk energie in via het regionaal aanbestede energiecontract. Dit gaat om elektriciteit en gas voor gemeentelijke gebouwen en culturele centra, openbare verlichting, rioolpompen en gemalen, verkeerslichten en evenementenaansluitingen. Een belangrijk doel binnen dit contract is om toe te groeien naar 100 procent regionaal en duurzaam opgewekte elektriciteit in 2030. Nu is het aandeel regionaal opgewekte energie ongeveer 40 procent, vooral afkomstig van zonneparken op daken en land.
Door de komst van de windmolens stijgt dit aandeel naar 80 procent. Deze windmolens worden zonder winstoogmerk gebouwd en beheerd door De Wachtmeesters; dat is een lokaal initiatief dat is opgericht door Stichting Escoss in samenwerking met de gemeente Oss. Voor deze molens hebben de gemeenten nu een aanvullend contract afgesloten voor de afname van elektriciteit. Een belangrijk voordeel: de stroom uit deze molens heeft een vaste prijs, waardoor de gemeenten de komende twintig jaar profiteren van stabiele en voorspelbare elektriciteitskosten.
Diverse opbrengsten
Wethouder Rob Janssen licht het deze week genomen besluit van het college toe: “het gaat hier om een bedrijfseconomisch goede overeenkomst, die bijdraagt aan wind op land, op een geschikte plek in Oss, samen met andere gemeenten in de regio en (semi-) publieke instellingen en een flinke stap in de verduurzaming van het gemeentelijke stroomgebruik. Een heel goed voorbeeld hoe we door samenwerking verder kunnen komen.”
Belang voor de regio
De elektriciteit uit deze twee molens blijft straks in de regio. Niet alleen de zes gemeenten gaan daar energie van afnemen, ook andere organisaties die zijn aangesloten bij het regionaal aanbestede energiecontract van Greenchoice doen mee. Dat zijn de culturele instellingen het Spectrum in Schijndel en het Design Museum, Het Noordbrabants Museum en Theater aan de Parade in ’s-Hertogenbosch. Daarnaast is ook Veiligheidsregio Brabant-Noord aangesloten.

HelvoirtNet is ook te volgen op onze socials:
