Slider1
slider2

Vughtse politiek wijst windmolens voorlopig af

HELVOIRT – 3 juni 2026. De Vughtse politiek zal donderdag 5 juni waarschijnlijk niet kiezen voor het plaatsen van windmolens in Helvoirt en Cromvoirt zoals B&W voorstelt.

Een meerderheid van de gemeenteraad lijkt een voorstel te steunen van de VVD dat alleen uitgaat van zonne-energie op dak en land.

Windmolens die het college wil plaatsen langs het Drongelens Kanaal in Cromvoirt en bij de Margriet in Helvoirt hebben vooralsnog te veel nadelen, met name voor flora en fauna. Er moet ook meer onderzoek komen, vinden diverse partijen. Veel kennis over de effecten op natuur, milieu en gezondheid ontbreekt nog. Ook is er veel verzet bij milieu- en natuurverenigingen en inwoners, zo bleek de afgelopen tijd. De VVD denkt de energiedoelstelling tot 2030 (0,05 TerraWattuur) die in regionaal verband is afgesproken met alleen zonne-energie te kunnen halen. Volgens de VVD biedt zonne-energie wél kansen die op korte termijn uitvoerbaar zijn door ruimte op daken en geschikte grond.

Meerderheid
Het CDA en de PLV steunen dat standpunt en zijn voorstander van het amendement van de VVD. Gemeentebelangen (GB), de grootste fractie, is verdeeld maar vier van de vijf raadsleden van GB steunen het voorstel. PvdA/Groen Links bepaalt woensdag haar standpunt definitief en staat in beginsel positief tegenover het voorstel “al moet er ook naar windmolens worden gekeken”, aldus fractievoorzitter Rob Duijghuisen. Ook SamenLokaal staat positief tegenover het voorstel al is er nog geen definitief standpunt bepaald. Daarmee lijkt een meerderheid van de gemeenteraad zich achter het VVD-amendement op te stellen.

D66 zal het VVD-amendement niet steunen en is voorstander van ‘een slimme mix van zon en wind’. D66 pleit voor zo laag mogelijke windmolens. De SP heeft nog geen definitief standpunt bepaald.

Alleen als Vught de energiedoelstelling (Regionale Energie Strategie, RES) van 0,05 TWh niet haalt met alleen zonne-energie dan komen windmolens mogelijk weer in beeld. Maar dan alleen als uit nader onderzoek blijkt dat aan alle (milieu)voorwaarden wordt voldaan.

Gement
Volgens de VVD kan er op circa 23 hectare landbouwgrond in de Vughtse Gement, eigendom van Robert van der Wallen van golfbaan Bernardus in Cromvoirt, zonnevelden worden aangelegd. Daarmee zou voor een belangrijk deel aan de RES-doelstelling worden voldaan. Wethouder Nino de Lange bestrijdt dat en wijst erop dat vruchtbare landbouwgrond zoals in De Gement daarvoor niet kan worden gebruikt. Ook wijst hij op provinciaal beleid waarmee dit in strijd zou komen.

Tekst: Peter Corvers

Medewerker worden van HelvoirtNet? 
Heeft u wel eens een uurtje over op een dag?
Verveelt u zich?
Handig met de computer en/of bereid om dat te gaan leren?
Zullen we samen eens een kop koffie drinken?
Mail dan even naar helvoirtnet@outlook.com

HelvoirtNet is ook te volgen op onze socials:

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *