






Helvoirt mazzelt met extreem late zege op Essche Boys: 1-0.
Verslag Jurgen Hamers
HELVOIRT – 16 februari 2025. Helvoirt boekte een terechte zege op Essche Boys, maar vraag niet hoe. Bijna ging Helvoirt weer onnodig ten onder, ondanks het betere spel, aan moeizaam aanvallend spel, want Essche Boys kreeg in dat opzicht de grootste kansen op een doelpunt. Pas diep, héél diep in blessuretijd kwam de verlossing.
Helvoirt was na een dramatisch optreden, en de bijbehorende nederlaag in Esch afgelopen oktober, voor het eerst in de historie, hekkensluiter in de 4e klasse. En dat kreeg men in de Essche kantine na afloop nog wel even te horen van de Essche spelers. Inmiddels is Helvoirt die middag in Esch goed doorgekomen en staat het, weliswaar 1 duel meer gespeeld, nu 6 punten los van Esch, dat momenteel de 9e plek bezet. Maar als Esch zich kan opladen, dan zijn het wel voor de oude gemeente Haaren derby’s, want ook tegen VCB werd gewonnen, met 5-1. Sindsdien heeft Esch wel 5 duels op rij verloren. Sterker nog, buiten Esch pakte het nog geen punt. Aan Helvoirt de taak dat zo te houden en revanche te nemen op het duel in oktober. En het moet gezegd, Helvoirt zat, ten opzichte van het duel in Esch, meteen stevig in het duel. Ook in fysiek opzicht liet men zich veelvuldig gelden. Hoewel Esch vanaf de aftrap na 15 seconden al in de 16 van Helvoirt te vinden was, kreeg Noah Geurtz in de 9e minuut na een goede bal van Niels Verhoeven (1997) de eerste grote kans. Oog in oog met doelman Bart Spooren schoot hij echter naast. Naarmate de eerste helft vorderde werd wel duidelijk dat Esch meer loerde op een counter en ver terugzakte op eigen helft. Toch wist Helvoirt er zich er vaak individueel doorheen te spelen, maar dan die laatste bal wat tot een kans moest leidden, daar liep het dan weer te vaak onnodig op mis. Lars van Wanrooij zette aan de andere kans juist Jannes Verhulst aan het werk die zijn goede inzet tot hoekschop verwerkte. Halverwege de 1e helft verscheen van Wanrooij, na een goede bal van Julio van Ginkel, opnieuw vrij voor Jannes en opnieuw bleef de Helvoirtse goalie het koelst. Dat Helvoirt, ondanks het initiatief, niet verder kwam dan twee kopkansen van Thomas Lommers en Koen van Asseldonk uit een dood spelmoment was ook veelzeggend dat Helvoirt in aanvallend opzicht weer meer met zichzelf aan het worstelen was dan met de tegenstander. Tom Verbeek was in blessuretijd ook nog belangrijk toen hij zich met succes voor een schot van Marco den Ouden gooide.
Ook na rust veranderde het beeld eigenlijk niet. Helvoirt had de betere van het spel, en Esch loerde op counters. Max Verbeek wist na 55 minuten een voorzet van Remco van den Bergh erin te rommelen achter Spooren, maar buitenspel zette een streep door het doelpunt. Max zag daarna ook een vrije schop via de muur net naast gaan. Het duel kenmerkte zich ook steeds meer met (soms te) felle overtredingen van beide kanten, al leek Helvoirt dat net wat slimmer te doen dat Essche Boys in de ogen van de scheidsrechter. Maar dat Essche Boys in totaal 9x (!) geel zag in dit duel is ook veelzeggend hoe de verhoudingen waren (en dan is de gele kaart voor de trainer van Esch en een rode kaart voor hun leider, beide in de 77e minuut voor praten, nog niet eens meegerekend), maar Helvoirt bleef aanvallend gezien richting een grote kans worstelen en worstelen, en was daar dan een schietkans, dat stuitte men regelmatig op een uitgestoken Essche been. En nieuwe voorhoede dan maar. Coach Harm van Hal wisselde z’n hele voorhoede voor 3 nieuwe aanvallers, maar ook met een andere voorhoede wilde het niet bepaald lukken. Sterker nog, Jasper Vorstenbosch kreeg namens Esch weer een goede kans op 0-1. Nadat de voorzet van van Ginkel door een Helvoirt speler zomaar werd klaargelegd voor Vorstenbosch en weer was het Jannes die met een cruciale redding de 0-1 voorkwam. Pas in de 87e minuut lukte het Helvoirt om een bal echt op doel te krijgen. Jeroen de Bever schoot uit de draai vol op de paal. Helvoirt zou dus wederom naar zichzelf moeten gaan kijken, mocht het weer onnodig fout aflopen, maar dan de 99e minuut. Coen van Beek schoot in de 16 de bal tegen een hand van een Essche speler en de scheidsrechter wees meteen naar de stip. ‘’de hand was net buiten het lichaam’’ was z’n analyse achteraf hierop. Marcus Smarius kon Helvoirt dan alsnog in dit duel naar de zege schieten. Na 3 minuten wachten mocht Marcus dan aanleggen en Spooren vanaf 11 meter passeren, en zodoende in de 12e minuut (!) van de blessuretijd alsnog de verdiende voorsprong op basis van het vertoonde spel, maar wel wat goedkoop gekregen; 1-0. Zodoende haalde Helvoirt toch 3 hele belangrijke punten binnen in de strijd om handhaving, want het verschil met Essche Boys is nu 9 punten, wel met een duel meer gespeeld.
Volgende week moet Helvoirt, op bezoek bij hekkensluiter BVV, opnieuw een belangrijke zege boeken.
Uitslagen 4D:
Helvoirt – Essche Boys 1-0
VCB – Hedel 1-1
DBN’22 – Wilhelmina 0-0
Alem – RKTVC 3-0
Vrij: Boxtel en BVV
